Billede af Paloma Pradal som kigger mod siden
Afholdt
Paloma Pradal optræder i Dronningesalen.

Foto: Antone Pace

Paloma Pradal Kvartet (ES)

Oplev Paloma Pradals store stemme og fantastiske energi, når hun slipper flamencoen løs i Dronningesalen sammen med sin kvartet.

Det er næsten blevet tradition, at det spanske sanger og danser Paloma Pradal indtager Dronningesalen under jazzfestivalen. Igen i år har du chancen for at opleve hendes fantastiske energi, stemme og tilstedeværelse! Her med sin nye kvartet.  

Flamenco og andre stilarter

Paloma Pradal er født ind i flamenco-traditionen på sin mors side, og er en af de helt store sangere i sin genre. Paloma synger om frihed, og som medlem af Pradal-familien bærer hun en vigtig spansk kulturarv med sig, hvor oprør og kunst er afgørende. 

Med afsæt i sin baggrund fra flamencoen, har hun de senere år "lånt" sin store stemme ud til andre musikstilarter: hiphop, jazz, afrikansk musik og spansk klassisk. Til denne koncert vil hun præsentere nogle af sine egne kompositioner, et tidløst univers, der ligger uden for alfarvej, dog med et tydeligt præg af Palomas baggrund.  

Medvirkende

Paloma Pradal, vokal

Nicholas Vella, tangenter

José Cambrera Montes de Oca, tangenter

Jon Grandcamp, trommer 

Modtag nyt fra Den Sorte Diamant

I vores nyhedsbrev fortæller vi om nye arrangementer og kommende højdepunkter, som du ikke vil misse! Nyhedsbrevet udkommer ca. 2 gange månedligt.
Billede af Brooklyn Rider
Kl.:
Musikscene

Brooklyn Rider (US) (2:3)

Oplev den amerikanske strygekvartet Brooklyn Rider, der med udgangspunkt i en enkelt tone – tonen c – spiller op til en fantastisk musikalsk aften.

Den Sorte Diamant, Dronningesalen